Я посіяв насіння за інструкцією, але коли виставив на світло, воно пропало. У чому моя помилка?

Помилка в тому, що ви зарано виставили розсаду на світло, що часто трапляється у новачків, які хочуть швидше побачити молоді паростки. Для гарної розсади важливо дочекатися фази проростання. Виставляйте лоток на світло, коли побачите, що кінчики коренів повністю занурилися в субстрат, а стебла досягли довжини 2 см. Досвід показує, що краще трохи почекати, ніж виставити розсаду на світло зарано.

 

 

Яка має бути відстань від лампи до полиці з мікрозеленню?

Ми радимо витримувати відстань 30 – 35 см від лампи до полиці. Якщо лампа розташована надто близько, це може призвести до перегріву та опіків рослин. Якщо надто далеко – мікрозелень може не отримувати достатньої кількості світла, це сповільнить її зростання та погіршить якість. Важливо також враховувати рівномірність освітлення. Якщо ви вирощуєте мікрозелень одночасно в декількох лотках, стежте, щоб усі рослини отримували однакову кількість світла. Якщо у вас є можливість регулювати висоту лампи, почніть з відстані 30 см і спостерігайте за станом рослин. За потреби коригуйте висоту лампи, щоб забезпечити оптимальні умови для зростання мікрозелені.

 

 

Як зрозуміти, коли мікрозелень готова до зрізу та вживання?

Всі види насіння мають свої терміни проростання, дозрівання, швидкість зростання. Чи не останню роль грає температура. Більше того, деякі люди люблять молоді паростки, інші воліють зрілу зелень. Ми рекомендуємо зрізати рослини, коли повністю розкрився лист, стебло досягло довжини понад 5 см і добре сформувалася шапка із зелені. Зазвичай це відбувається через 7-14 днів після посадки.

 

 

Як помити мікрозелень?

Якщо ви акуратно зрізали зелень – можете взагалі її не мити. Вона чиста та не оброблена ніякими хімікатами, на відміну від магазинної. Але якщо вирішили помити, краще використати наступний спосіб. Наберіть у ємність холодну воду і помістіть у неї мікрозелень, акуратно перемішайте. Таким чином розчиниться наліт із листя, тверді частинки осядуть на дно, а легкі спливуть і їх можна зібрати.

Обережно дістаньте зелень із води, помістіть у сито на кілька хвилин, щоб стекла вода і розкладіть на паперовому рушнику для просихання. Можете відразу ж використати в їжу або помістити в герметичний контейнер, де вона може зберігатися в холодильнику кілька днів.

 

 

Що робити, якщо через плісняву не вдається виростити мікрозелень?

Цвіль – це найчастіша проблема при вирощуванні мікрозелені. Профілактика полягає в комплексному підході до створення умов, які не любить цвіль.

Важливо дотримуватися кількох ключових правил:

  • Забезпечте достатню вентиляцію та доступ свіжого повітря, щоб запобігти застою вологи.
  • Уникайте перезволоження субстрату: поливайте помірно, стежачи за тим, щоб вода не застоювалася.
  • Регулярно перевіряйте мікрозелень і видаляйте пошкоджені або загнилі ділянки.
  • Застосовуйте біопрепарати для захисту рослин від плісняви.

Також треба розуміти, чому утворилася пліснява, щоб усунути її повторну появу. Наприклад, якщо ви бачите, що більшість насіння проросли рівномірно, а тільки деякі погано – це говорить про те, що проблема не в субстраті чи кліматі, а саме у насінні. Тому використовуйте тільки якісне насіння, попередньо оброблене антисептиком, щоб мінімізувати ризик появи грибків.

 

 

Як відрізнити цвіль від кореневого пуху на мікрозелені?

Корневий пух виглядає як білі тонкі пухнасті волоски, що розташовуються прямо на коренях рослин, тоді як пліснява зазвичай формує сірий або білий пухнастий наліт на поверхні субстрату. Кореневий пух безпечний – його наявність вважається нормальним явищем.

 

 

Як позбутися цвілі?

Переконайтеся, що мікрозелень добре провітрюється, уникайте надмірного поливу і не допускайте занадто високої вологості. При появі цвілі видаліть уражені ділянки і обробіть здорові рослини для профілактики слабким розчином перекису водню. Для цього на 500 мл води додайте 20 мл перекису водню 3%, обприскуйте розсаду з пульверизатора.

 

 

Який субстрат краще використовувати для вирощування мікрозелені?

Для вирощування підійде будь-яка тканина, яка добре вбирає вологу. Також можна використовувати білі серветки без запаху або туалетний папір у 2-3 шари. Важливо пам'ятати основне правило: що тонше шар субстрату – тим частіше доведеться поливати. Ми рекомендуємо для вирощування використовувати кокосовий субстрат – в ньому додатково містяться необхідні рослинам поживні речовини, до того ж він “прощає” помилки новачків.

 

 

Чому впала мікрозелень, якщо я її сьогодні поливав?

Можливо, мікрозелень зросла, тому потребує більше вологи, ніж при проростанні. Рослини споживають більше води у таких випадках: при підвищенні температури, роботі кондиціонера, вентилятора, наявності протягів. Перевірте умови вирощування та відрегулюйте полив та освітлення.

 

 

Чи виросте ще раз мікрозелень після зрізання?

Зазвичай мікрозелень не виростає повторно після зрізання, тому краще посіяти нове насіння для наступного збирання. Хоча деякі види можуть дати повторний урожай – це кінза, зелений базилік, горох. При цьому важливо знати, що кількість зелені буде набагато меншою і посилюється ризик розвитку плісняви, оскільки не всі паростки виживають після зрізання.